Dziedziczenie testamentowe

Testament

Oprócz dziedziczenia na podstawie ustawy spadkobierca może wskazać swoich następców prawnych sporządzając <strong>testament</strong>. Ustawa wyróżnia kilka rodzajów testamentów. Testament zasadniczo może być sporządzony w formie pisemnej lub aktu notarialnego. Przepisy nie faworyzują testamentów sporządzonych przez notariusza, więc wystarczającą formą jest sporządzenie własnoręcznie treści testamentu i podpisanie się pod nim, wskazując datę. Zaletą testamentu notarialnego jest pewność co do daty testamentu oraz brak (prawie) możliwości jego usunięcia lub zniszczenia. Taki testament może też być zarejestrowany w rejestrze, co nie pozwala na ukrycie informacji o testamencie.

<strong>Spadkodawca może sporządzić testament</strong> także w ten sposób, że w obecności dwóch świadków oświadczy swoją ostatnią wolę ustnie wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego. Z oświadczenie spadkodawcy spisuje się w protokół z podaniem daty jego sporządzenia i się go odczytuje spadkodawcy w obecności świadkó. Protokół powinien być podpisany przez spadkodawcę, przez osobę, wobec której wola została oświadczona, oraz przez świadków. Osoby głuche lub nieme nie mogą sporządzić testamentu ten w sposób .

Niezależnie od powyższego można sporządzić testament szczególny jeśli zachodzi obawa ryzyka rychłej śmierci oraz podczas podróży samolotem lub statkiem. Testamentem szczególnym jest także testament wojskowy. Testament szczególny jest oświadczeniem składanym wobec świadków, którzy z uwagi na obawę spadkodawcy zostali w tym celu przywołani. Testament ten powinien być spisany i podpisany lub świadkowie powinni złożyć zeznania przed sądem. Wszystkie testamenty szczególne tracą ważność po upływie 6 miesięcy od dnia ustania okoliczności, w związku z którymi zaszła konieczność ich sporządzenia, mają więc charakter przejściowy.

Najprostsze jest, jeśli spadkodawca jest w stanie pisać, własnoręczne sporządzenie testamentu pisemnego zwykłego.

Spadkodawca nie może jednak sporządzić testamentu własnoręcznie, jeżeli chce by określona osoba otrzymała określony przedmiot: rzecz, prawo, przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne, prawo użytkowania lub służebności. Taki testament może być sporządzony w formie aktu notarialnego. Jest to tzw. zapis windykacyjny.

Radca Prawny Rafał Grądys

odpowie na Państwa pytania i wątpliwości pod poniższym numerem telefonu i adresem mailowym:

tel. 510 – 565 – 710

e-mail: consilior@o2.pl

Consilior Kancelaria Radcy Prawnego Częstochowa ul. Dąbrowskiego 52/1