Spółką partnerską jest spółka osobowa, utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wybranych wolnych zawodów przez wyłącznie osoby fizyczne w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą.
W spółce partnerskiej partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki powstałe w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu w spółce. Partner nie odpowiada również za zobowiązania spółki będące następstwem działań lub zaniechań osób, które podlegały kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki.
Oznacza to, że części roszczeń kierowanych do spółki można dochodzić od spółki i partnerów jak przy spółce jawnej, a części roszczeń wyłącznie od spółki i odpowiedzialnego partnera. Roszczenia te dotyczą wyłącznie zobowiązań związanych z wykonywaniem wolnego zawodu, czego przykładem może być odpowiedzialność na przykład doradcy podatkowego.
Przy umowie spółki może zostać zastrzeżone, że niektórzy partnerzy odpowiadają w całości tak jak wspólnik spółki jawnej.
W spółce partnerskiej może być także ustanowiony zarząd, prowadzi on sprawy spółki oraz reprezentuje spółkę, w takim przypadku w stosunku do zarządu stosuje się zasady odpowiedzialności subsydiarnej przewidziane dla zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Radca Prawny Rafał Grądys
odpowie na Państwa pytania i wątpliwości pod poniższym numerem telefonu i adresem mailowym:
tel. 510 – 565 – 710
e-mail: consilior@o2.pl
Consilior Kancelaria Radcy Prawnego Częstochowa ul. Dąbrowskiego 52/1